KIŞIN BİSİKLET SÜRÜŞÜ …fengyan du

 Kışın sürüş tekniği ve ekipmanlar

Kış soğuklarıyla beraber geliyor. Bu biz bisikletliler için iyi bir şey değil, turcular için daha fena. Kışa göre rota çizmek zorunda kalanlar veya karla mücadeleyi seçenler. Tecrübelerime dayanarak bir takım bilgiler aktarm
aya çalışacağım.
Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice
Sichuan-Tibet arasında karda sürüş yaptım önce. Tur için Nisan ayını tercih ettim, 11 gün, 8 günü karlı. Daha sonra Afrika da karda sürüşü denedim. Bir çok hata yaptım. Elim, ayağım, burnum, kulaklarım, hepsi donma tehlikesi geçirdi. Çünkü kullandığım ekipman ve elbiselerim doğru değildi. Bir çok yanlış ve tecrübeden sonra bazı küçük numaralar buldum ve artık kar sürüşlerini zevkli hale getirdim.
Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and adviceKış sürüşü sizin normal sürüşlerinizi de geliştirmenize yardım eder hatta hızlı sürüşlere bile faydası olur.
 Bisiklet Giyimi

Kışın elbiseden beklentiniz sizi sıcak tutmasıdır, bunu kaba şeyler giyerek yapanların mutlu olduğunu söyliyemem. İnternette bu konuda çok seçenek var, bir kısmını özetleyeyim.


Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Soğuk havalarda vücut ısı üretir. Elbisede ş
u üç şey olmalıdır; rüzgar geçirmemezlik, ısıyı tutma ve nefes alma. Rüzgara dayanıklılık mutlaka olması gereken bir özellik. Nefes almalı, yoksa terlerse hava yoğuşur ve tam tersi buz etkisi yapar. Kostüm teri hızlıca deşarj edebilmeli.

Aslında kışın ilk sürüşe başlarken biraz üşürsünüz, buna göre giyinmek doğru değil çünkü bir süre sonra ısınmaya başlayacaksınız. Hızınızı buna göre ayarlamalısınız, sizi sıcak tutacak hızda gitmek en iyisi.

Detaylı inceleme başlayalım.

Kafa:


Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Kış sürüşünde başınızı sıcak tutacak bir şapka önemli. Kaskın büyük delikleri soğuktan korumaktan uzaktır, malum.Kafaya bir başlıktan sonra üzerine yüzme bonesi geçirirseniz rüzgardan korunursunuz, onun üzerine de kask.

Eğer sıcaklık çok düşükse yüzü komple alan maskelerden giymek zorunludur.

Kulaklar:

Kulakların üşümesi sürüş kalitenizi bozar, olumsuz etkiler. Buff denen maskelerle iyice örtmelisiniz veya full face başlıklarla.

Gözler:

Kış sürüşünde gözlük kullanmak önemli, kar sürüşleri için transparan sarı gözlükleri tavsiye edebilirim. Camların buharlanmasını önlemek için bir sabun veya diş macunuyla camlara ince birtabaka sürebilirseniz bir daha buharlanmaz.

Boyun boğaz:

Bunun için boyunlu t-shirtler veya atkı vs takabilirsiniz. Full yüzü koruma başlıkları da aşağıda boğazları da kapsayacaktır. Eğer kafadan hala çok ısı kaybı olduğunu düşünüyorsanız, rüzgar kasklarını tercih etmelisiniz.

Top:

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Genel olarak kabul gören kural,
sürücü çok fazla ve kalın ceket ve pantalon giymemelidir.

Bunun yerine ince katmanlar halinde giyinmek doğrudur. Mesela üç tabaka. Birincisi, vücudunuzla temas edecek iç giyim, vücudu sıcak ama kuru tutacak, naylon veya polipropilen malzemeden. Eğer yoksa bisiklet forması kullanabilirsiniz.

İkinci tabaka nefes alabilen bir sweater, sıcak havayı atabilecek.

Üçüncü tabaka, yine nefes alabilen, rüzgar ve yağmur geçirmez, fermuarlı bir ceket. Fermuar tercih edin, gerektiğinde terleyince açıp kapatırsınız hızlıca.

Eller:

Termal eldivenleriyi bir tercih olacaktır. Esnek olmasına dikkat edin. Havanın durumuna göre iki eldiven birden veya motosiklet eldiveni bile kullanabilirsiniz.

Bacaklar:

Bacakların çok fazla korunmaya ihtiyacı olmaz. Profesyonel sürüş pantalonlarından kullanın, rüzgara dayanıklı.

Tabi hava çok çok soğuksa, romatizma olmak istemiyorsanız içinize bir içlik te giymeyi ihma etmeyin. Artislik yapıp soğuk havalarda şort giymeye kalkmayın sakın.

Ayaklar:

Ekstrem yerlerdeki kan dolaşımı ısıtmaya yetmeyecektir bu yüzden biraz büyük bir bisiklet ayakkabısı alın ki içine kalın çoraplar giyebilesiniz. Normal zamanlarda rüzgar ve su geçirmez çoraplardan tercih edebilirsiniz.

Ayakkabının üzerine poşet geçirmek veya
ayakkabı örtülerinden almak ta faydalıdır.

Bot tarzı kış ayakkabılarından uzak durun. Onlar dondu mu daha büyük problem yaratır.

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Diğer:

Eğer kendinizi üşümüş hissediyorsanız, binme ve yürüme kombinasyonunu deneyin, böylece ısınabilirsiniz. Devamlı süreceksiniz diye bir zorlama yok.

Kış sürüşü aynı zamanda çamur ve rüzgar sürüşüdür.

Açıkta kalan yerler için krem kullanmak her zaman iyi sonuç verir.

Kış sürüşü yapacaksınız kimyasal ısıtıcı hapları ilaçları mutlaka yanınıza almalısınız.

 

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

 

Kışın sürüş bilgileri: tips
Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

KIşın getirdiği bir çok zorluğa karşılık bu tavsiye ve numaralar işinize yarayacaktır.

kar sürüş numaraları:

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Karda biraz kalın dağ lastiklerini tercih edin, p
olidentate kar lastiklerini. Havası full olmasın, az olması daha güvenli.

Karda ve ince buzda yavaş ama devamlı pedalla. Dönüşleri çok geniş almaya çalışma. Dur ve düz geç.

Karda çok yavaş ta kullanmamalısın, kara gömülür, ilerleyemezsin.

Buzda sürüş: Gizli buz

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Gizli buz yani aralarda farkedilmeyen, karanlık buz ta
bakası.

İnce tabakadan dolayı sen asfalt sanırsın ama buz vardır,

Hafif sulu bu buzlar sürücü için çok tehlikelidir, kontrol rahatlıkla kaybedilir, fren tutmaz.

Düz gitmek yerine haifi sağ sollu gitmek daha fazla kontak noktası oluşturmak adına daha faydalı olabilir.

Buz kaygan olduğundan frenleme dikkatli yapılmalıdır, frenleminin çoğunluğunu arka frenler yapmalıdır bu yüzden ana fren olarak arka freni kullanın. Frenleme esnasında ön tekerleklerin kitlenmesini engelleyin ve düz gidin.

Karanlıkta buzda kullanırken ani hareketlerd
en- hızlıca gidonu çevirmek veya vücudu yatırmak- kaçının ve ani veya acil fren yapmayın.

Buzda kullanırken çakıllı veya kumlu yolları tercih edin çünkü sürtünme haliyle yere tutunma daha fazla olacaktır
Eğer gerçekten tehlikede hissederseniz veya bir yeri geçerken zorlanırsanız yürüyerek geçin.Yağmurda Sürüş Numaraları:Yağmurda bisiklet sürmek eğlenceli olabilir ama güvenliğinize dikkat edin.Bildiğiniz üzere yağmurda kullanırken, jantlar ile fren pedleri arasında su filmi oluşacaktır bu da fren mesafesini uzatıp fren konusunda sıkıntılar çıkaracaktır. Ayrıca yerler normalden kaygan olduğu için teker ile yol arasında sürtünme düşecektir yani yere tutunma azalacaktır. Slip lastiklerden ve yüksek basınçtan uzak durmak lazım ama mecbur iseniz dikkatli ve düz kullanmaya gayret edin, sert dönüşlerde yatmak çok olası.Yağmurda ön arka fren güçleri ve sürtünmeler %
50 azalır, şeridin ortasına yakın gitmenizi tavsiye ederim.
Yağmurda sıkıntılı olan konulardan biri de biriken çamuru temizlemenin zorluğudur.Rüzgarda Sürüş Numaraları:

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

Güçlü rüzgarlar bazen ”görünmez dağ” diye ad
landırırlar ve sanki sizi sürekli bir yokuş çıkıyormuş gibi zorlarlar.

Bu sene Hazirdan’da Moğolistan’ da sürerken bu rüzgarla tanıştım ve her gün sadece bir kaç düzine kilometre gitsem de hem fiziksel hem de psikolojik olarak tükendim ve sonra bir gün rüzgar küçüldü ve orjinalinden 3-4 kat daha fazla yol yapabildim.

Rüzgarı karşınıza alarak sürüş antrenmanı yapmak çok mu iyi? Rüzgar pedallamayı zorlaştırır, kalp atışınızı arttırır, daha güçlü pedallamanıza sebep olur dolayısıyla bacak kaslarınızı güçlendirir ve rüzgara kafa tutmak zorlu iklim ve çevre koşullarına alışmanızı sağlar. Ancak soğuk rüzgarlarda sürüş daha da zorlaşır ve eğer rüzgar gerçekten güçlüyse başka bir ulaşım aracını seçin!

Herkesin bildiği gibi rüzgarla en iyi savaş yöntemi şe
kilden geçer. Eğer kendi başınıza sürüyorsanız daha az rüzgarlı olacağını veya rüzgarı kesen bir takım binaların, yeryüzü şekillerinin olduğu tarafı seçebilirsiniz. Tayt giyin bu sayede hava sürtünmesini bir miktar azaltabilirsiniz.

Rüzgarda  sürerken omuzlar düşürülmeli, vücut gidona doğru eğilmeli ki hava sürtünme alanını düşürün. Eğer rüzgar kuvvetliyse daha düşük bir vites oranı seçin yolun kısmen daha ortasını kullanın, daha sıkı tutun ve rüzgar aniden patladığında bisikleti kontrol etmeye hazır olun.

Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

 

Kendisi bir çok çevrede, koşulda bisiklet kullandı ve işin gerçeği bisikletin de bir kaç numarası var.

1, 
Sele biraz daha aşağı alınarak kış sürüşünde kontrol kolaylaştırılabilir.
2, 
Daha derin ve büyük dişli dağ bisikleti tekerlekleriyle kullanım kolaylaşır. Ayrıca teker basıncını düşürmek sürtünmeyi arttıracağından tutunma artar.
3, 
Çamurluklar tekerden biraz uzak olmalıdır, kar ve çamur dolmaması için.
4, 
Mecbur kalmadıkça vites değiştirmeyin, kontrolünüze yardımcı olacaktır.
5, 
Bisikletinizi düzenli olarak temizlemek ve yağlamak, tekerlekleri temiz tutarak ömrünü uzatmak, rulmanları yağlayarak tozdan korumak, gidonu, pedalları, çarkaları ve bağlantılarının tamamını kontrol etmek.
 
Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice

 

Sonuç olarak sürüş teknikleri büyük oranda yol koşullarına bağlıdır, aşağıdaki önerilerle kışın güvenli ve aynı zamanda konforlu ve efektif bir sürüş sağlayabilirsiniz:

1. 
Sürüşe başlamadan önce kas çekmesini engellemek için ısınma egzersizi amacıyla düşük hızda sürüşe başlayın bu sayede kaslarınız ısınacaktır.
2, 

 

Bisikletinize binmeden önce özellikle tekerleklerinizi kontrol edin, ayrıca vitesleri, frenleri ve tüm hareketli parçaları kontrol edin. Bir diğer emin olunması gereken konu da zincirin yağlanması, gergi elemanları, çamurluklar ve dolan çamurlar.
3,
Kışın insan çabuk su kaybeder ve acıkır. Bu gibi durumlarda suyu ketılla ısıtıp için, ılık su size daha faydalıdır ve daha uzun süre tutar.
4, 
Sürüşe başlamadan önce hava durumunu kontrol edin, eğer rüzgar kuvvetliyse veya soğuk bir rüzgar varsa, evde kalmak veya başka bir ulaşım aracı tercih etmek en iyisi. Sürüşü de uzun tutmayın özellikle 0’ın altı sıcaklıklarda 90 dakikadan fazla bisiklet kullanmayın.
5, 
Yanınızda pompa ve iki tane iç lastik taşıyın; teker tamiri soğuk havada çok zordur en kolayı değiştirmek.
6, 
Sürüş zamanınızı çok uzatmayın ve dinlenirken dışarıda durmayın çünkü soğuk hava hemen üşümenize sebep olacaktır. Ayrıca terli terli soğuk havaya maruz kalmayın.
7, 
Hava kötüyken araçlara pek yaklaşmayın çünkü onların da kontrolü güçleşecektir.
8, 
Sürüş rotanıza dikkat edin, güneşli bir günde boş ve sessiz bir yolda sürmek tabi ki güzel olacaktır ama kışın bu yollar özellikle sabah ve akşamları daha çabuk buz tutacaktır, sabah sürüşleri çok büyük tehlike bu yüzden ara ara yoğun yolları tercih etmek daha iyidir çünkü bu yollarda buz ve kar daha çabuk temizlenecektir.
9, 
Kış sürüşlerinde trafik güvenliğine azami dikkat gösterin, trafik kurallarına uyun özellikle sabah erken saatlerinde hava çok karanlık olacaktır, karanlık yollara dikkat edin, kaskını taktığınıza emin olun, reflektörlü bantları üstünüze veya bisikletin uygun yerlerine takın, arka ışıklarınızı mutlaka bulundurun, açık renkli elbiseler giyin ki araç sürücüleri sizi daha rahat görebilsin karanlıkta.
10, 
Kışın sürerken özellikle karda güneşe de dikkat edin çünkü ultraviyole ışınlar daha kuvvetli olacaktır; sürüşten sonra da sıcak suyla vücudunuzu özellikle de ayaklarınızı ısıtın ki kan dolaşımınız hızlansın ve yorgunluğunuz gitsin.
Winter riding guide - winter riding equipment, techniques and advice
THE END
http://www.dufengyan.com/2015/11/20/winter-cycling/

Bir cevap yazın