Mazeretim Var ; Kibirliyim Ben ( Ego ve kibir üzerine ) Dr. Stefanınki

__Naber lan, nerelerdesin sen kaç zamandır keranacı ?
_”Cevatçım meşkul adamım ben , yeni araba aldım .SIFIR! banka taksitlerini ödüyorum , hanım 2 + 1 e de biraz burun kıvırıyordu, aldık bir dubleks işte onu da ödüyoruz bankaya…”
__Lan ben seni sordum seniiiiiii???
_”Alo tatlişkom yeni çıktım işten 5 dakkaya evdeyim. Hı Hı hıhı aşkitom ne demek canım yemek yapmak istemiyor , sen emret ben şimdi pizza hattan kaparım 2 tane sucuklu mantarlı gelirim, üzme sen kendini .Tamam hayatım geliyorumm şimdi…TIK… Ne diyoduk cevatcım ha evet bu telefondan turkiyeye sadece 5600 tane geldi kaptım ben de bi tane , karfurda kampanya yapmışlar hemen böldürdük karttan 9 a ve şaşırma sadece 3550 lira , üstelik yanında kılıfı hediye …”

__Ne diyosun olm ? Dediklerinden bşey anladımsa şok mağazalarında kasiyer olayım… Neyse hadi sana iyi günlerrrrrrrrr

kibirli


Bu diyalogdan ne anladığınızı bilmiyorum ama bu olayın benzeri başıma geldi. Ve ben o eski arkadaşımın artık “eski o” olmadığından emindim.

Düşündüm yolda ; Ne olmuştu da bu adam mutant bir canlıya dönüşmüştü?.. Bu adamı sapıttıran , kendini kaybettiren, aklını alan şey neydi? Birçoğunuz eminim “karısının yüzünden bilader , karıya kul köle olmuş denyo” diyeceksiniz , ben de bu konuda sizinle hemfikirim , fakat olay hiç de o kadar basit değil cankiler.

swimming-with-lion

Bi düşünün , eskilere gidin , benim gibi 70 li yıllarda çocuk olan, 80 lerde ise ergenlik ve toyluk dönemlerini yaşayanlar bunu daha iyi bilir .Biz de oyuncaktan tut , piskelete kadar herşey paylaşılırdı , “mahallede oynamak” denen şey tam olarak bizim ve önceki nesillerin yaşadığı bir efsaneydi. Ne olmuştu da bu neslin insanları mınakodumun virüsünü kapmış hastalar gibi tuhaf dönüşümler yaşıyorlardı bilader ? Cidden çok takıldım bu konuya.

Genel olarak o yıllarda da gerek çizgi romanlar , gerek kovboy-kızıldereli filmleri, gerek trt nin amerikan menşeili dizileri ( dallas dersem çık , şahin tepesi dersem yine çık ) tam gaz bizim beynimizi ele geçirmeye çalışarak bizleri birer gönüllü amerikan sömürüsü destekleyicilerine dönüştürmeye çalışşsa da yeterince başarılı olamadıklarını düşünüyorum. İnanılmaz bir şekilde benim neslim kovboylara ana bacı söven , onları hazetmeyen ama siulara , çayenlere ne bileyim bilimum diğer kızılderili kabilelere kendini daha yakın hisseden bir nesildi.

Bizler amerikan kültürünün tam gaz pompalandığı darbe yıllarında bruce lee fanları olan çocuklardık ( Aslında burus li filmleri amerikan yapımı da olsa genel felsefe; Yine ezilenin hakkını koruyan gerekirse döner tekmesi , saltolu çiftesi, yeri gelince tokat bombalarını eksik etmeyen gariban, çinli burus li ustanın tarafında olmaktı her daim).

arrogance_122

Düşünsene olm iyi hatırla bana hak vereceksin .

O yıllarda sen değilmiydin Futbolcu pelenin, boksor Muhammed Alinin hastası olan o sümüklü velet ? E tamam işte ben de ne diyorum sana ;Bizim neslimiz ezilenin yanındaydı , garibanın tarafındaydı, hatırlasana olm Küçük emrah filmlerinde küçük emrahın yıllar sonra babası ortaya zengin ve güçlü bir adam olarak çıktığında koro halinde adama söven de bizdik .Öyle değil mi bilader samimi ol benle canımı ye …

İşte yardımsever, fakir de olsa bir duruşu ,hayat görüşü olan bu nesil acaba şimdi nerede? Çok merak ediyorum cidden. Dur lan hemen akıllı telefonundan aratma yapma salak herif , mecaz bu ,altında başka mana var.

Ya bilader yaşadığım döneme bakıyorum herşey bir garip ; Eskiden cebinde beş para olmasın esnaf lokantasında tam ekmek az çorbanı içer , ordan kaveye geçer üç beş çay höpürdetir, sigaranda yoksa insanların ikramlarından geçinir , esnafa sadece ” param yok bilader idare et ” demenle Dokunulmazlığı olan milletvekili muamelesi görürdün. Kimse de senden para neyim istemezdi. Bilirlerdi ki bu adam maaşını alınca getirir verir borcunu…

arrogance-300x300

Şimdi ise git bakalım en güleryüzlü kasiyerlerin olduğu bir avm ye , yap alışverişini bir güzel , sonrada “_param yok bacım maaşta vereyim” de de göreyim seni ; Olacakları söyleyeyim önce o güleryüzlü kasiyerlerin yüzleri ekşir , globallik , müşteri hizmetleri , müşteri memnuniyeti safsataları iki dakkada kaybolur ve kendini bir anda depoda özel güvenliklerin soyunma odasında dayak yerken bulursun .Benden demesi , demedi deme…

Gelelim mevzuya; Yani kibir ve ego denen iki kuduz köpeğin meselesine…
Bunlar insanlığın başından beri bizimle yaşayan iki sinsi mikrop , dalton kardeşlerin jo ve cek’i , ya da Güncel türk dizilerinde konakta yaşayan tutkulu ve şeytan ruhlu hizmetçiyle çirkef patronu gibi yakınlar birbirine…Bunlar artık kanka olmuşlar , askerliklerini malatya pötürgede yapmış iki bursalı hemşeri gbiler, bazen Süpermen ve Batman gibiler , bazen de örümcek adam ve manitası gibiler…Dost mular düşman mı bilen beri gele…

Çok derinlerimizden, bize kısık sesle seslenen insanlığımız; Ne zaman “Sesimi duyan var mıııı ???” diye fısıldasa bu iki kahpe gelip kafasına kafasına vuruyorlar o kısık sesin.

Bazen bir dolmuşta çalan şarkı tam da bizi kendimize getirecekken ne oluyorsa artık bir kasise filan mı denk geliyoruz, yine pısıyoruz, özümüzü inkar ediyoruz. Hep ego ve kibirden oluyor bunlar .Samimiyim. Biz kibirimizi yenmeye çalıştıkça o bizi kündeye getirip nakavt ediyor.

king

Peki neden böyle oluyor ? Hiç düşündünüz mü bu konuyu ? Ben düşünüyorum inanın, son 20 yılımı hep buna kafa yorarak geçirdim diyebilirim…

tubi kontinutıd canım

part 2 (kibire bak, bölüm 2 desene)

İşin başında hep şu “BEN” meselesi var , ben bilirim , herşey bana dair , hayata rağmen ben, ben var yaaaa diye çoğaltabiliriz örneklerimizi…

Evet taa ilk insandan beri var bu ego duygusu, kibirli nefs denen şey. Hatırlasana arkeolojik keşiflerde ortaya çıkan kafataslarını ; İnsanların başını koca koca tokmaklarla ezerek öldürmüşler . Mna koduklarım bu nasıl bir vahşettir dediğini duyuyorum ama aynı zamanda senin gibi düşünmeyen insanlar için sosyal medyada yazdığın ” böylelerini teker teker sallandıracaksın ,ibreti alem olsun diye taşla ezecen kafalarını” gibisinden iletileri gördüm şimdi (hmm ok cnm)demek o hayvansı dürtülerden sende hala mevcud , ki hiç bir hayvan kolayca ve mecbur olmadıkça böyle vahşi şeyler yapmaz. 0nlarda ego yoktur kibir yoktur. Sadece hayatta kalma dürtüsü ve genlerini aktarma hissi vardır. Gerçi ne zaman tüylerini kabartıp dolanan bir tavus kuşu görsem ” artize bak sittiğim sırf hava mk” diyorum da oda gariban be abi , hayvan ekmeğinin peşinde, yuvasını kurmak için bi dişiye muhtac ennihayetinde ve bizim gbi 5 tl ye çakma sansiro da alma gücü yok hayvanın…

TAVUS

Durmadan iktidarda kalmak için türlü işler çeviren siyasetçi ile işyerinde terfi almak için dostlarını hunharca satan, ispiyon eden , kuyu kazan yavşak arasında teknik olarak bir fark yok.

Tüm insanlık hastalıklı bir yaşama arzusu ile önüne geçen her şeyi, her nesneyi , her insanı çılgıncasına yok ederek ilerliyor.Aslında derin bir kapitalizm eleştirisi harika olurdu ama onuda üreten ve satan yine aynı olgunun ürünü ; Yani kibir…

Bir fikrin başarılı olması toplumların ortak düşüncelerine bağlıdır dostum. Yani bütün dünyayı saran kapitalizm ve materyalizm fikri değildir. Tüm dünya aynı fikirdedir ki kapitalizm başarmıştır…Böyle bakmak lazım olaya..Tüm kavelerde standart bir geyik var :” Bunlar hep amarikanın oyunları” İyide bilader amarika mı dedi sana kibrinin kurbanı ol, zenginliğe ulaşmak için vatanı sat, kaynın mersedese binsin, baldızın pariste sanat tarihi okusun diye casusluk yap ? Sen kendin seve seve sattın kendini, Sen tekrar söylüyorum :”Kibirli kibirli dolanabilmek ve hava atabilmek için ihtiyacın olan objelere, eşyalara sahip olabilmek adına sattın ruhunu , Amerikanın ne suçu var ?”

baattin-14035

Çünkü kibirin sana şu marka italyan takımı giymelisin diye emrettti, çünkü egon şu marka saati takarsan havandan yanına varılmaz dostum dedi..Anlatabiliyor muyum ?
Benim burada parası olup o şeyleri satın alan adama itirazım yok. Benim isyanım 1000 tl maaşı olan gariban babasına bankadan ihtiyaç kredisi çektirip 3599.99 tl lik cep telefonu aldıran liseli tolgaya , kocası gece gündüz çalışıp eve ekmek getirecem diye yırtınan işçi emekçi Nejdet’ in gözü yükseklerde karısına , benim isyanım “bak görüyon mu komşunun kocası karısına sevgililer gününde 6000 tl lik tek daş almış” diye cümleye başlayan sidikli şenaya.

FretfulWoman

Ulan sen değilmiydin eskiden leğende çimen o kız , sen değilmiydin sobanın üstüne tel gerip çamaşır kurutan Emine teyzenin kızı? Hangi ara bu hale geldin ve rahat yaşarken kocanı beğenmez oldun de bakem hele ? Ben yanıt vereyim mi üç kuruşluk zekanla izlediğin o diziler senin kibrini azdırdı. Sen hayatı sana dayatılandan ibaret sanıyorsun. O yüzden evde kendi kendinize yer sofrasında yemek yerken bir misafir geldiğinde servis peçetesine kadar hazırlanmış masalarda servis açıyorsun. ( hala yer sofrasında yemek yerim asla da gocunmam )

Kibir denen şey aynı kansere benziyor gerçekten ; Kendi içimizde zaten barınıyor ama kimi onunla savaşırken kimide ona kul köle olup kendi varlığını yok ediyor..Ya bakıyorum etrafıma ; Herkes siyaset profosörü , spor eleştirmeni , mitolojik kahraman , aşk doktoru ve sanat şaheseri ve akdeniz mutfağı gürmesi…Lan harbi harbi yanıt ver bana çıldırcam , Bi insan aynı anda hem birev hart hemde sibel kekilli nasıl olabilir? Bi insan hem şuayip terdoğan hemde stalin nasıl olabilir ? Dahada çıldırtan şey : Bir insan kendini nasıl dünyanın merkezi sanabilir? Bu ne yaman çelişki kanki …

Anlamadım ben seni .Siktir git bi zahmet