ski jump KAYAKLA ATLAMA

Ve nihayet son yarış Planica…

Uff, sizi bilmem ama ben “bitse de kurtulsak” dediğim bir sezon geçirdim. Pek zevk almadım. Peter’ i kutlarım, çıtayı çok yükseltti, inanıyorum başkaları da seneye o çıtaya yaklaşacak hatta geçecek.

Planica daki dev tramplen hep Robert Kranjeci hatırlatır; süzülme ustasını. Formsuz geçen bir kaç yılın ardından Robert Planica da podyuma çıkmayı başardı, 1. ve 3. olarak. Prevc, bildiğiniz gibi, ya lider ya ikinci. Podyumun Norveçlisi Forfang ve takım yarışları lideri yine Norveç.

Bugün son atlayışlar. Yeni sezonda görüşmek üzere…

Son atlayışlarda durum değişmedi; Peter-Robert- Forfang…

Sezonun şampiyonu,her dalda PETER PREVC.

Wisla POL-HS134 04.03.2016

visla

 

Titisee GER -HS142  12.03.2016

saty

Almaty KAZ-HS140 -26-27-28.02.2016

Şehir içinde kar kalmamıştı ama tramplen için yapay ürettiler veya oradakini korudular, bilemiyorum. Kış sezonunda world cup ilk kez Almataya geldi.

Prevc 141 metrelik rekor atlayışlarıyla ilk gün liderliğini aldı, Hayboeck ve Freund önünde. Süpriz yoktu.

Pazar günü atlayışlarında Peter yine liderliği kaptı ve bir sezonda en çok lider olan yarışçı olarak rekor kırdı. Freund 141.5 metrelik ikinci atlayışıyla tramplen rekorunu ele geçirdi ve ikincilikte kaldı.

ala1

Lahti (FIN) HS130-HS100 19-21.02.2016

Kısa pist seyir zevkini pek vermeyen sisli ve karlı bir havada yapıldı. Ev sahibi Finlandiya’ nın ski jump ta geldiği hazin nokta çok üzücü; şampiyonların takımı Fin şimdi nerdeyse Kazakistan seviyesinde averaj takımı oldu.

Lahti Michael Hayboeck e çok uğurlu geldi, her iki etapta da altın madalyaya uzandı Avusturyalı sporcu.

Takım yarışlarını yine sarı mayo sahibi Norveç aldı, Almanya önünde.

lahti-1

 

lahti-2

 

 

 

Vikersund (NOR) HS 225- 12-13-14.02.2016

Norveçin dev trampleninde kazanan Robert Kranjec. İkinci hakkında 239,5 m atlayan Robert eski günlerine dönüyor.

100 km/h çıkış hızıyla uzun zaman süzülen atletler rüzgarı gerçekten iyi kontrol ediyorlar. Bu nedenle en küçük ters rüzgarda antrenörler atlayış izni vermiyorlar.

Pazar günü atlayışlarında Peter Prevc birinci olurken, jürinin biraz torpil geçtiği gözlerden kaçmadı. Zira 249 metrelik atlayışta hem sırtı hem sağ eli yere değdi; normalde jüri puanları 11,5 civarı olmalıydı ama 16 dahi vardı ve hepsi çok farklıydı. İkinci olan Stefan Kraft gönlümüzdeki şampiyon oldu.

Sapporo Japan HS134-30
.01

Slovenya show devam ediyor.

Zakopane (POL)-24 Ocak

Polonyadaki yarışlarda SEverin Freund yer almayacak, sırt problemi nedeniyle bir hafta ara veriyor; yarışlara yeniden dönecek tabi iyileşirse.

Dünkü Takım yarışlarında görülen favorilerin yine formda olduğu. Prevc ve Gagnes ile birlikte Hayboeck. Ev sahibi olma ve pisti iyi tanıma avantajıyla Kamil Stoch belki podyumda kendine yer bulabilir..belki. Görelim.

İlk hakkında 140 m atlayan Prevc, daha iyi ikinci atlayışlar yapan Avusturyalı Kraft ve Hayboeckin arkasında üçüncü oldu. Kamil 8. likte kaldı.

 

Tauplitz/Bad Mitterndorf (AUT)

 

 

Men’s HS225

Kayakla uçma pistlerinden dev Tauplitz platformunun ilk gün kazananı Norveçli Gangnes olurken, ikinci gün Peter Prevc tahtını geri aldı.

Aslında kısa tramplen ve uçma trampleni karakter olarak farklı olmasına rağmen Prevc her ikisinde de fevkalade başarılı; zaten Planicalı Slovenler her zaman uzun pistlerde daha iyi süzülüyorlar.

Biathlonda Fourcade, burada Prevc sezonu gerçekten çok erken bitirmek üzereler. Umalım da bu seyircileri kaçırmasın.

2

 

Willingen GER HS145-10.01

result

Peter Prevc sezonun hemen başında şampiyonluğunu ilan etti desek yanlış olmaz; çok formda. Özellikle uzun atlayışlarda bütün Slovenler gibi başarılı.

Kenneth ve Hayboeck arasındaki fark ta gittikçe açılıyor, yani podyumun üçlüsü değişmeyecekmiş gibi geliyor. Bu durum şampiyonanın heyecanını düşürdü bana göre; eski rivallerin döküldüğünü görmek üzüntü verici. Ski jump garip bir spor, bir sezon fırtına iken gelecek sezon yerlerde sürünmek olası.

Kayakla atlama sezonunun en prestijli turnuvası olan Dört tepe turnuvasını Peter Prevc kazanırken, bu turnuvaya özel süpriz geleneğini de yıkmış oldu.

Prevc sarı mayo taşıyarak dört tepeden üçünde podyuma lider çıktı ve güzel atlayışlarıyla Severin Freund önünde şovunu yaptı.

Michael Hayboeck üçüncülüğü alacak sanırım, kesin sonuçları bekliyoruz. Ama Avusturya büyüsü bozuldu bu turnuva adına. Gelecek yıllarda Almanlar ve Avusturyalılar daha fazla asılacak bu turnuvaya.

HORSES3

 

76633_G08_W01

 

76639_G08_W01

 

76645_G08_W01

 

76665_G08_W01

Kasım ayının gelmesiyle birlikte bir kış sporu sezonu daha başladı.

Ski Jump kayakla atlamada geçen yılın şampiyonları Peter Prevc (SLO) ve Severind Freund (GER) bu yıl da formda olduklarını gösteriyorlar; özellikle Peter.

Olimpiyat Sochi şampiyonu Kamil Stoch (POL) geçen sezon sakatlık geçirmeseydi şampiyonluğun yine en büyük adayı olabilirdi.

Stephan Kraft (AUT) uzun süre sarı mayoyu taşımasına rağmen sonunu getiremedi, tecrübe eksikliği.

Bu yıl neler olacak hep beraber izleyeceğiz. Bu sayfalarda etap sonuçlarını ve kısa yorumları bulabileceksiniz. Tabi sadece erkekler dünya kupası.

Klingental (GER) Takım HS140 21.11.2015

Klingental (GER) Bireysel HS140 22.11.2015

Ruka (FIN) İptal edildi 27.11.2015

Lillehammer (NOR) Bireysel HS100 05-06.12.2015

Nizhny Tagil (RUS) Bireysel HS134 11-12.12.2015

Gelecek yarış 17 Aralık sıralama atlayışlarıyla Engelberg İsviçre de. HS137

İsviçre demişken, Simon Amman yine formsuz bu sezon, mesafe ve havada süzülme telemark OK, hatta en iyi yatan atlayıcı ama yere inişi yok mu…iki ayağıyla yaptığı iniş estetikten çok uzak ve ona puan kaybettiriyor. Ama bu zamandan sonra bu stilini değiştirebileceğini sanmıyorum.

standing1

Sarı mayo Prevc de ve uzun süre muhafaza edecek gibi görünüyor. Genç Norveçliler güzel atlayış yapsalar da sonuna kadar götüremezler. Yarış Prevec, Freund ve Stoch arasında geçecek.

Anders Bardal’ ın emekliliğine üzüldüm bu arada, daha erkendi.

Engelberg (SUI) HS 137 17-18-19 Aralık 2015

İnanılmaz, Prevc kardeşler 1. ve 2. oldular, Kasai bravo dostum, 3.

Peter Prevc için yeni Şiliri demek yanlış olmaz, şampiyon belli bence.

Pazar gün yarışları devam ediyor, yine bir çok yıldız döküldü. Engelbergi sevmiyorlar sanırım, garip bir yapısı var pistin; 130 metre üstünde yere konması çok zor sanki.

Avusturya Kraft ın üzerine biraz daha düşmeli, çocukta yetenek var.Michael aynı şekilde.

Lanet olsun, yazdım işte, salak tramplen diye, Freitag düştü. Bu pistte problem var.

wow, Peter Prevc şov yapıyor. Tamam, şampiyon belli, dağılın!

Freund üzerinde baskı var, ben tv den izlerken hisediyorum, belli oluyor.

Gelecek yarış Oberstdorf Almanya, 28 Aralık, noel moel tatil biraz…görüşmek üzere.

Oberstdorf Almanya-29 Aralık 2015– Dört Tepe Turnuvası-1. tepe

Gördünüz değil mi Alman seyircisini? Sanki bir futbol derbisi gibi doldurmuşlardı ve evlerinde birinciliği kendi sporcuları Severin Freund aldı. Prevc, emin değilim ama üzerinde baskı oluşmaya başladı; Şiliri gibi herkes ondan her etapta birincilik bekliyor. Bu stresi kaldırabilirse ipi göğüsler yoksa Freund geliyor.

Hayboeck AUT ikinci ve Prevc SLO üçüncü olarak podyumda.

Bu yarışta süpriz olmadı bana göre, herkes yerini buldu.

Garmisch-Partenkirchen (GER)-01.01.2016 Dört Tepe Turnuvası-2. tepe

Peter Prevc şov devam ediyor.

Innsbruck (AUT)-03.01.2016
Men’s HS130– Dört Tepe Turnuvası-3. tepe

Dört tepe turnuvası devam ediyor ve Peter Prevc bu prestijli turnuvayı kazanmaya çok yakın. Tabi hemen arkasında Severin süpriz yapabilir.

Gelecek yarış 4 tepe turnuvasının son Avusturya ayağı Bischofshofen HS140, 05-06.01.2016