GARİBANLAR İÇİN TUR REHBERİ-STEFAN

Gariban Turcuya başlangıç seviyesi öneriler Vol one

Merhaba hayatım
Biliyorum ki evinde bimden aldığın bayat kurabiyeler ve Le Cola eşliğinde yan komşudan arakladığın vay-fi şifresiyle dolaştığın enfes tur yazıları iştahını kabarttı ve içinde dayanılmaz bir tura çıkma arzusu oluştu. Sanıyorsun ki kamp atacağın harika ormanlık alanda ilik gibi manitalar sabah koşusuna çıkıyorlar ve cok seviyorlar biskeletçileri, karizmatik değil ama sempatik buluyorlar, hayallerinde seninle uzun turlara çıkma fikirleri var ve sana o güzel hatunların arasından seçim yapmak kaliyor?…

Kendine gel lan! Oha yani daha neler; sayibinden komda ikinci el market biskeleti mi bakiyosun olm bu ne bolluk?!

Zaten senin babanı da gençken öyle kandırıp alman elçiliğinin kapısında yıllarca süründürmemişler miydi? (Inanmıyosan git babana sor aslanim, sana yalan borcumuz yok… hehe.)
Hiç unutmam Almanyadan ya da diğer avrupa ülkelerinden gelen gurbetçi abilerimizin dilinden düşmeyen bir şehir efsanesi var idi; ” _Abi alaman garıları esmerlere hasta oluyorlar, kendileri teklif ediyolar lann. “

51ijky1UN4L._AC_UL320_SR234,320_

Esmer yok ya hani avrupada ya ondan.

Bu efsane geyik beni benden alırdı, penceremin perdesini aralandıran rüzgara bindirirdi , kendimi 90 lı yıllarda kral tv de dönen bol zencili ve tuhaf sanatsal çalışmaların ve hatta sublminal mesaj ve soyut sanat arasında kalmş pop kliplerinin arzulanan şarkıcısıymış gibi hayaller kurarken bulurdum. Faşizm denen şeyin bu derece cinsel temalarla harmanlandığı, boylesine salakça bi geyik duymak anca bizim gibi denyolara nasip oldu haha . Hatta ben ileri derecede beyaz ırk fanatiği avrupa kadınlarının bu kadar antifaşo olmalarina sempatiyle yaklaşırdım eheheh
Kabul etmek lazim, tuhaf bir dönemden geçiyoruz. Oyle ki; eskiden ev hanımları kocalarına “bah gördün mu görümcemler yeni perde almişlar, bah gördün mü kaynimin oğluna sünnette senin ablan altın künye takmis ama bize 20 lira takmışdı, bah gördün mü kucumanların ismetgiller yeni traktor almış sen hala kavede pişpirik oyna dmi körolmayasıca, dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe sırf sana benziyor diye usulca sokulup Allah belanı versin dedim Necmi” minvalinde çemkirirlerken artık akıllı telefonların akılsız insanların eline geçmesiyle her şey değişti. Artık aynı kadınlar stil sahibi laflar sokmaya bile başladılar azizim ;

“_ bak gördün mü necoş sistem analizci banu yer bildirimi yapmış, pariste keyifli hissediyormuş, duydun mu necoşcum satış pazarlama departman şefi ilişki durumunu “ayrıldi” olarak güncelledi, haberin var mı Bernalar feyste evlilk yıldönümü etkinliği açmışlar ve 50 dönümlük at çiftliğini kapatmışlar”

Yani demek istediğim artık hayatımızı biz değil boş kalabalıklar sürüsünün değer yargıları ve yaşama bakamayış açılari yönlendiriyor. Ulan bu saçmalıklara yaşamak diyoruz bide ne diyim ki kelimeler kifayetsiz kalıyor harbiden…Sosyal medya en büyük silah ve farkında olmadan bizi bizden alarak sizi size bırakmıyor..(güzel laf)
Ve bu zalımhane yaşam baskısı bizi uzaklaşma, kaçıp kurtulma dürtüsüne yaklaştırıyor. Kabul etmeliyim ki ben bile bazen böyle basıp gitme temalı tur fantazileri kuruyorum ve bisletime atlayıp şaypaya ekmek almaya giderken bile kan ter içinde kalıyorum. Tabiki uzun tur planım anında popişimde patlıyor ehehehe.

4577bc3bb951c652a00fe53a5529d044
Ama sizi bu fikrinizden vazgeçirmeye çalısmayacağım tabikiside. Aksine, her zamanki gibi bu hayalinizde size destek çıkacam. Dur lan destek dedik koltuk çıkamam kusura kalma, çünkü bu ay sadece 1340 gramlık yeni bir jant seti aldım ve sadece 2450 avrocuk. Onu ödücem yani biliyosun olsa dükkan senin eheheh.
Gelelim pratik, garibanel tur tavsiyelerine…

firstsolotourclouds

Köydeki amcanın eşşeği alternatifi

1.)
Öncelikle piskeletinde tur odaklı apgereyt çalışmalarina girişme dostum. Bu hem pahalı hem mantıksız bi yaklaşım olur. Zaten uzaylılara taş atılan bi memkette ben artık mantıklı yaklaşımlara hasret kaldim yalan yok. Cünkü malum sebeblerden yine biskeletini hafifletme ve arge çalışmalarına girişeceksin, bunu başarsan bile binlerce lira harcayarak hafiflettiğin biskeletine yaklaşık 80 kilo yük atınca pişman olucak ve “ulan amcamgilin köydeki eşşeğini alsak daha iyiydi ” diyeceksin kendi kendine.. Bu karmaşık duygular içinde radyoda çalan Teomanın : “Seeen geçerken sahilden sesssizceee , gemiler kalkar yüreğimden gizliiiiceeeeee ” şarkısı sana Mustafa Topaloğlu’nun ” Gerizekalııı sevdiğiiiimmm bieeeennnnimmm” gibi gelecek ( şaka yapmıyorum, gerçekten var öyle bi şarkı. Inanmıyosan yutubdan
arat yani ben rahatım bro eheheh )

hazen-audel

Tebdil-i kıyafet kanunu

2.)
Bi kere eğer uzun tura çıkacaksan kesinlikle halktan biri gibi giyinmelisin. Zira durmadan hç görmediğin memleketlerden geçerken oranın yerlileriyle muhatap olucaksın. Eğer onlar gibi giyinirsen örselenmez aksine benimsenirsin. Hem öyle ukraynadan gelmiş tarih profosorü gibi giyinirsen kabile sakinleri seni turist sanıp 1 tl lik taç krakeri 10 tl ye , 3 tl lik le cola yi sana cocacola fiyatını geçtim cek denyıls fiyatından itelemeye çalışırlar. Demedi deme. (Desen de umrum olmaz bilader kendin kaşındın, hiç kusura bakma.)
20150511_121747

Sat komandosu olma gerekliliği

3.)
Eger ki sağ kalıp hem de turunu tok tamamlamak istiyorsan bi kere kesinlikle sat komandosu eğitimi almalısın; ne bilim lan akrepti, salyangozdu, yılandı, kaplumbağaydı ne bulursan yemek zorunda kalacağın anlar mutlaka olacak. Uzun tur öyle senin sandığın gibi Bulgar vatandaşlığını kullanıp turist rezervasyonu yapan türkler gibi beş yıldızlı otellerde açık büfe yemek yemeye benzemez. Kaybettiğin enerji öylesine çoktur ki, 5 günlük kumanyanı daha ilk rampa bitiminde lüpletiverirsin. Turun kalan kısmnda ise kamyonculardan bayat ekmek dilenecek duruma gelirsin.
O yüzden doğayla başbaşa kalıp Sadettin Teksoy tadında maceralar ve kaplumbağalar ve enfes böcekler ve enfes kirpiler ve tuhaf otlar ağaç kökleri seni bekliyor. (Yok hayatım ben almiim daha az evel börek aldık pastaneden aç değiliz sağol, sen ye kaplumbağanı bebişim ehehehe)

132279

Suriyeli taklidi sistemi

4.)
Vardığın memleketlerde genel bi iplenmeme tavrı görmen muhtemeldir. Kamu dairesine gitsen senin bu maceracı kişiliğin zaten soğuk memleketimin soğuk bakışlı memurlarına bi numaralı gıcık kapma sebebi. Eğer ki paran ve erzakların suyunu çekerse kesinlikle Suriyeli taklidin sana %100 başarı getirir. Bu sözlerimden sakın siyasi bir laf sokma çabasında olduğumu sanma bro, öyle bisey yok. Memleketimizde tek nefret edilen ve horlanan yine aynı memleketin öz evlatları olduğundan suriyeli bile olsan daha fazla değer görürsün inan bana….

SONY DSC

Muavinlerle iyi geçinmelisin

5)
Yolda en sık göreceğin iki şeyden biri karayolları tabelalarını delmiş mermiler ve şehirler arası otobüslerin yol kenarına çekildiği anlarda karşılaşacağın muavinlerdir. Her iki şeyle de iyi geçinmek zorundasın…
Çünkü mermi bu, deler geçer!
Muavin bu,  her şeyi temin eder!
Yapacağın şey basit abi, sinsice yaklas otobüse, hemen bi acitasyon moduna girip selamını veriver. Ondan sonra gelsinnn halk kekler, gelsin kapi şeftaliler,  neskafeler ehehe. (yalnız yeme ayu, bizi de gör!)

egt6

 

DEVAMI VAR..

Var dedik ama, var di mi Stefan abi?

Kaç? 5 yüz mü? Beşyüz kişi okumazsa devamı yok mu? Okurlar abicim. Ben kendi adıma 450 kere okurum, 50 de sağdan soldan buluruz artık, ehe eke.