Snooker masası-2017 sezonu….cahitakın

 

İlk Gün sonuçları

Aylarca Süren Snooker Turnuvası: Championship League

2 ay, 7 grup, 25 oyuncu… Sadece biri kazanacak.

Snooker Şampiyonluk Ligi, 2 Ocak 2017’de başlıyor.

2016’nın son turnuvası Scottish Open’ı geride bırakan Snooker camiası şimdi Championship League Snooker 2017’ye hazırlanıyor. Gruplar hâlinde oynanacak ve 2 Ocak’ta başlayıp 2 Mart’ta sona erecek turnuvaya 25 oyuncu katılıyor. 2 aylık bir sürece yayılacak turnuva 7 grupla başlayıp, grup finallerini kazanan oyuncuların oluşturacağı Winners Group ile tamamlanacak.

Dünya sıralamasında tepeye yerleşen Mark Selby bu turnuvada da var, “Rocket” lakaplı Ronnie O’Sullivan ise oyuncu listesinde görünmüyor. Neil Robertson ikinci grupta, Joe Perry ve Barry Hawkins üçüncü, Shaun Murphy ve Mark Allen dördüncü, Stuart Bingham ve Judd Trump beşinci, Mark Selby altıncı, John Higgins ise yedinci grupta oynayacak.

Turnuvanın tam kadrosunu her grubun başlığına tıklayarak öğrenebilirsiniz. http://www.championshipleaguesnooker.co.uk/

Championship League’nin formatı biraz karmaşık. Turnuvanın akışını adım adım anlatalım:

* Turnuva 7 oyuncudan oluşan Group 1 maçlarıyla başlıyor. Her oyuncunun bir diğeriyle sadece bir kez oynayacağı en fazla 5’er frame’lik 21 maçın ardından, grup puan tablosunda ilk 4 sıradaki isimler yarı finale kalıyor ve bu iki maçta kazananlar ise final maçını oynuyor. Böylece grupta toplam 24 maç oynanmış oluyor.

* Final maçını kazanan oyuncu turnuvanın son aşamasındaki Winners Group’ta oynamaya hak kazanıyor. Diğer 3 oyuncu ile puan tablosunda 5. sırada bulunan ama playoff maçı yapamayan oyuncu Group 2’de oynamaya hak kazanıyorlar. Puan tablosudaki son iki oyuncu ise turnuvadan eleniyor.

* Group 1’den turnuvaya devam eden bu 4 oyuncu Group 2’de adları önceden belirlenmiş 3 oyuncu ile birleşerek yeni bir grup maçı serisine başlıyorlar, yani burada anlattığım döngü yeniden başlıyor.

* Group 2’de finali kazanan oyuncu Winners Group’a ekleniyor, sıralamadaki diğer 4 oyuncu Group 3’te kendilerini bekleyen 3 yeni oyuncuyla birleşiyor, gruptaki son 2 oyuncu ise turnuvadan eleniyor.

* Diğer bir deyişle, her grubun sonunda ayrılan 3 oyuncunun yerine 3 yeni oyuncu gelerek turnuva devam ediyor. Bu döngü 7 kez tekrarlandığında Winners Group’un 7 oyuncusu belli oluyor.

Şu anda Group 1’in 7 ve diğer 6 grubun 3’er oyuncusunun, yani turnuvaya katılacak toplam 25 oyuncunun adları belli. Winners Group’ta kimlerin yer alacağını öğrenmek içinse 2 aylık bir sürecin tamamlanmasını beklememiz gerekecek.

Peki puanlar nasıl hesaplanacak, tabloda oyuncular nasıl sıralanacak, ilk dört sıra nasıl belirlenecek, bir de buna bakalım. Hesaplama yöntemi basit sayılır: Oyuncular kazandıkları her maç için 1 puan alıyorlar. Sıralamada iki oyuncunun puanı eşit çıkarsa kazandıkları toplam frame sayısına, onlar da eşitse kaybettikleri toplam frame sayısına, onlarda da eşitlenirlerse bu kez dünya sıralamasındaki yerlerine bakılacak. Tablodaki sütunları kısaca özetlersek; PLD (Played) maç sayısı, W (Won) kazanılan maç sayısı, L (Lost) kaybedilen maç sayısı, FW (Frame Won) kazanılan toplam frame sayısı, FL (Frame Lost) kaybedilen toplam frame sayısı ve PTS ise toplam puan anlamına geliyor.

Tablonun son sütunu ise oyuncunun turnuvada kazandığı toplam para tutarını gösteriyor. Para ödüllerinin hesaplanması da hayli karmaşık sayılır. Grup maçlarından başlayalım: Oyuncular kazandıkları her frame için 100 pound ödül kazanıyorlar. Yaptıkları her High Break için de 500 pound. Playoff maçlarında kazandığı her frame için 300, yarı finalde kaybedenlere 1000, finalde kaybedene 2000, finali kazanana yani Winners Group’a adını yazdırana 3000 pound ekleniyor.

Winners Group maçlarında verilen para ödüllerine de kısaca bir göz atalım: Kazandığı her frame için 200, yaptığı her High Brake için 1000, playoff maçlarında kazandığı her frame için 300, yarı finalde kaybedenlere 3000, finalde kaybedene 5000, finali yani turnuvayı kazanana ise 10.000 pound veriliyor.

Buraya kadar sabırla okumaya devam ettiğinize göre, turnuvayı seyredeceğinizden de sanırım emin olabiliriz. Fakat sizi uyarmam lazım, Championship League turnuvası hiçbir televizyon kanalından yayımlanmıyor. Ben de gider yerinde seyrederim derseniz, o da mümkün değil: Maçların hiçbirine seyirci alınmıyor. Maçlar ancak internet üzerinden ve sponsor siteler aracılığıyla seyredilebiliyor. Nerelerden seyredilebileceği ise turnuvanın resmî web sitesinde ilan edilecek. O hâlde gözümüzü şu linklerden ayırmayalım:

http://www.championshipleaguesnooker.co.uk/

http://livescores.worldsnookerdata.com/Sessions/Tournament/13933/championship-league-group-1

 

Ayrıntılar için veloforum sayfasına gidiniz..forum snooker sayfası