BİSİKLETİ YENİDEN DÜŞÜNMEK-cahitakın

Tedavisini senelerce ötelediğim bel rahatsızlığım beni sonunda iki yüz metre bile yürüyemez hâle getirmişti. Ameliyatı da kapsayan zorlu birkaç ayın ardından hayata kısa ve ağır adımlarla geri dönmüştüm. Gittikçe hızlanan ve uzayan yürüyüşler yolumu bir bisiklet bayisinin önüne çıkardı. Sonra iki teker üzerinde kilometreler su gibi akmaya başladı, rakımlar ardı ardına devrilir oldu. Yeniden doğmuştum, evet.

Benim bisikleti hayatımın merkezine taşıma sürecimin ana ekseni sağlıktı. Ama sele üstünde edindiğim deneyim bisiklete dair yeni bir düşünme sürecinin de kapılarını açtı. Ben bir bisiklet sürücüsü olarak kimim? Bisiklet benim zihnimde kendine nasıl bir yer ediniyor? Bisiklet kültürü benim için hangi anlamları taşıyor. Bu ve benzeri soruların ardı arkası kesilmedi. Kırk yıllık bir aradan sonra pedal basmaya başlayıp yollara düştüğüm aylar içinde sorularım her gün daha da çoğaldı. Sadece sağlığını korumak için yola çıkan biriyken, şimdi bisiklet temalı bir blog ve ona bağlı sosyal medya hesapları yönetecek kadar onu ciddiye alan bir bisiklet sürücüsü hâline geldim.

Amacım elbette sizi kendi hikâyemle yormak değil. Eğer siz de şu ya da bu sebeple ya da hevesle bir bisikletle edinmek, bisikleti hayatınıza yeniden ya da ilk kez dahil etmek istiyorsanız, bunu yapmanızdan önce sizinle biraz sohbet etmek, bisiklet edinmenin anlamı üzerine sizi biraz düşünmeye davet etmek için bu girizgâhı yaptım.

Şunları sorarak başlayın düşünmeye: Bisikleti hayatıma neden katıyorum? Hayatımda ne kadar yer kaplayacak? Onunla nasıl bir ilişkim olacak? Bu soruların cevaplarını verirken, başlangıçtaki düşünceleriniz, kararlarınız ve tercihleriniz, belki geçici heves, belki önyargı, belki de bilgisizlik ve deneyimsizlik veya bunların tümü nedeniyle doğru ya da makul olmayabilir. Bakış açınız, eğilimleriniz ve deneyiminiz sonraki haftalar, aylar ve hattâ yıllar içinde değişebilir. Bir uçtan diğerine savrulabilir ya da küçük değişikliklerle yolunuza devam edebilirsiniz.

Şimdiden bilin ki, bisikletin ne kendisi ne de taşıdığı kültür, sanıldığı kadar basit, dar ya da sığ. Bisiklet edinmeye karar verdiğiniz andan itibaren, geçen her dakika size yeni sorular getirecek, cevaplarını belki de hiç açmadığınız kapıların ardında bulacaksınız. Bisikleti düşünmek, sadece bisikletin kendisine dair düşünmek değildir; onun dahil olduğu kültür ve çevreyi sorgulamaktır.

Bisikletin hayatınızda kaplayacağı muhtemel alanın sınırlarını öngörmeye çalışın. Onunla ne yapmak istediğinizi yeniden düşünün, ihtimalleri çoğaltın, hayallerinizi ve meraklarınızı iyice yoklayın.

* Oturduğunuz semtin imkânları ve günlük hayat akışınız elverişli ve siz de akşamları sahilde ya da göl kenarında ya da sakin ve ferah cadde ve sokaklarda düşük ya da orta tempoyla pedal basıp gezinmek mi istiyorsunuz?

* Aradaki mesafeyi gözünüze kestirip her sabah evden işyerine ya da okula bisikletle gitmek, akşam da aynı kararlılıkla pedal basarak eve dönmek mi istiyorsunuz?

* Yoksa bütün hafta trafikte ve işyerinde yorgun düşüp, hiç olmazsa hafta sonlarında aileniz ya da arkadaşlarınızla şöyle şehir dışına, kırlara doğru uzanmak için mi bir bisikletiniz olmalı? Hım, o zaman belki eşiniz ve çocuklarınızın da birer bisikleti olmalı?

Yazının devamı için sitesine gidiniz..