39

Çok yakında doğum günümü kutlayacağım. muhtemelen tek başına, hani o parıltılı çifte partili çocukluk günleri geride kaldı. en son otuzumdan sonra mı umursamamaya başladım, iş yerinde iş yetiştirmekten “tamam siz kesin, ben de geliyorum” cümlesiyle mi heyecanımı kaybettim, yoksa kendi kendime hediye alıp “ben istediğimi aldım, ne olur siz bana hediye almayın” diyerek saçma hediyelerin önünü kesmeye çalıştığım da mı olayın özünü kaybettim bilemiyorum.

yolun yarısını devirdiğimden, meksika’nın bir ucunda -san cristobal de las casas, chiapas- kolumu kırıp 3 ay buraya çakılı kaldığımdan, yoksa şu an sümüklü blues dinlediğimden midir bilinmez bi melankolik, bi tuhaf ruh hali içindeyim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAnew york’taydım. meşhur brooklyn köprüsünde jetlag’de neymiş derken bir bankta sızıp kalınca köprüyü ancak yarısına kadar yürüyebildim. evolution adında çok süper bi dükkanı gezdim

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAkansas city’de hayvanat bahçesine gittim. Düşüncesi bile saçma ama iorek byrnison’u başka nasıl yakından görebilirdim. (kız anne bu iyice delirmiş, ayıya isim filan tamış)

ilk kez bir vaftiz töreni izledim. enteresan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

esas delilik ne biliyor musun? burası medicine bow peak, snowy dağlarının en yüksek tepesi. buradan aldığım avuç içi kadar taş hala çantamda 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERAarkadaşımla iki günde 40 mile yakın yürüyerek teton crest trail parkurunu tamamladık. death canyon shelf’te bir arıkuşunun kanat pırpırıyla uykuya daldım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkarşınızda grand teton, middle teton ve owen dağının hurricane pass’ten (fırtına geçidi) görünümü. keşke buradan geçerken yaşadığım hisleri anlatacak kelimeler olsa, var yazıyorum ama inan hepsi yetersiz geliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAormandan berrylerin en cicisi huckleberry topladım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAorlando’da (florida – us) kuzenlerimle yaklaşık bir ay geçirdim. üç çocuklu, bir köpekli ve devamlı koşturmacalı, keçileri kaçırmamanın neredeyse imkansız olduğu halamın evi, evim oldu 🙂 geçmiş, gelecek bir dünya anı, hikaye paylaştık. sonra ne mi oldu bisikletimi aldım, düştüm yollara.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAyol boyu bir sürü çiftle tanıştım 🙂 yaz kızım aşk çok güzel bir duygu ama tam bir tanımı yok. (anaam yalnızlıktan kafayı yemiş bu)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAteoride bildiğim lastik değiştirmeyi pratikte öğrendim 🙂 OLYMPUS DIGITAL CAMERAguadalajara’da (jalisco – mexico) bernardo sağ olsun bisikletime bilmem kaçbin bakımı yaptım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAClearwater Lake – Okala Ulusal Ormanı – Paisley, Florida – US

OLYMPUS DIGITAL CAMERACane Row RV park ve tır durağı – Donaldson – Louisiana, US

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHolly Beach, Cameron Parish, Louisiana – US

OLYMPUS DIGITAL CAMERACrystal Beach, Texas – USOLYMPUS DIGITAL CAMERARiviera, Texas – US

OLYMPUS DIGITAL CAMERASanta Maria Conchesda – Cafe118km – pemex benzin istasyonu 15D paralı otoban üzerindeOLYMPUS DIGITAL CAMERARio Seco, Oaxaca – MexicoOLYMPUS DIGITAL CAMERAMazunte, Oaxaca – Mexico (ay ışığında sahide uyudum)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAismini bilmediğim Tuxtla Gutierrez – San Cristobal de Las Casas arası minicik bir köy evinin bahçesi – Mexico. yanlış hesaplama sonucu son 2-3 km susuz kalmıştım, hava karardığında bu köye vardım. neyse ki su satan bir dükkan buldum. dükkandaki kızcağız sağ olsun ablasının evindeki tuvaleti kullanmama yardımcı oldu. köyde kalacak yer ararken bu evin sahibi bahçesinde kamp yapmama izin verdi. eşi kahveyle ekmek ikram etti.

uzun lafın kısası benzin istasyonu, bahçeler, köprü altları, lokanta yanları gibi bir sürü acayip yere kamp attım ve bir o kadar güzel güne uyandım.

bir sürü güzel insanla tanıştım; kimi evini açtı, kimi bahçesini, kimi yol tarif etti, kimi hiç bilmediğimiz küçük köylere taşıdı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

mango ağaçlarının altında hamakta öğlen uykusu uyudum 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERAyol boyunca cadılar bayramı, şükran günü, christmas, yılbaşı geçirdim. sonuncusunda meksika’da paskalya yumurtası boyadım!

ah bu arada kimin umurundaysa iki kez gün ışığından yararlanmak için saatimi bir geri bir ileri aldım. batı saat diliminden, orta saat dilimine geçtim (bunu da 2 günde ancak fark ettim)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAşahmeranın timsah versiyonu! böyle türlü acayiplikle karşılaştım. acayipliklerin sergilenip para kazanıldığı dönemlerin son sakallı kadının da lazer epilasyona gitmesiyle bittiğini sanarken ne kadar aldandığımı fark ettim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAyukarıdaki mexico’da aşağıdaki ABD’de iki muhteşem yaşlıyla tanıştım. kollarım yetmese de kucakladım. gölgelerinde oturup, yapraklarını, dallarını seyredip delicesine mutlu oldum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAbisikletimin üzerindeki her bir çıkartmayı özenle kazıyıp – the green fucker olarak bisikletime tavrına yakışır adını verdim.OLYMPUS DIGITAL CAMERA1 nisan pazartesi günü san cristobal’den ocosingo’ya giderken hız tümseğinden dolayı yokuş aşağı giderken dengemi kaybedip düştüm. sağ kolumu kırdım 🙁 3 ay değil bisiklet paket taşımak yasak! mecburiyetten san cristobal’deyim.

çoğunu internetlerden tanıdığım ama etiyle kemiğiyle tanısam, dev kucaklayacağım bir sürü eş dost, gerek maddi, gerek manevi yardımda bulundular ki çok mahcubum. kendi kendime serserilik edip, gezerken, en çok kendim için yazdığım, hatta bazen saçmaladığım maceralarıma değer verip okumanız benim için prayslis. umarım içinizde benim kadar canı sıkılanlara bu günlük rehber olur 🙂

veee yolun yarısından çoğunu devirmiş biri olarak, en güzel armağan hayatı yaşamak 🙂 serseriliğe fırsat verin, pişman olmazsınız, belki de olursunuz bilemedim.

en azından bir kaç günlüğüne farklı bir şey yapın, atlayın bisikletinize yakın-uzak bir yerlere gidin (en yakın köy, göl, dağ ne bilyim kamp atılacak bir yer) çimlere yatıp, özgürlük, serserilik ve hayat hakkında düşünün, geç olmadan 🙂 (-kız anneee gidelim mi? -sus be sen de, delinin aklına uyma, kırarım bacaanıı)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

↓