birinci gün-münih

21.1.-25.1.  Bad Gandersheim to Munich

Distance: 46km (Augsburg – Mammendorf)

Min. Height: 483m, Max. Height: 572m

Altitude: 261m

Münih’e doğru yoldayız nihayet.”Bu kadar bagajle nereye gideceksiniz” sorularından gına geldi, hepsi topu topu Münih için mi? Gri Alp tepeleri hiç sevimli durmuyor dostum, yakında hava kararacak ve daha şehire 30 km var.

1Göttingen

Geçen bir kaç günde ne oldu ve biz neden buradayız?

Evet, bisikletlerimizle  Bad Gandersheim den Göttingen e geldik. Biraz birşeyle alıp trenle Stuttgarta geçip ailemizi ve akrabalarımızı ziyaret ettik ve bisikletle Münih’ e koyulduk. Şimdiden planımızın bir kaç gün gerisindeyiz; vizeler tahmin ettiğimizden çok zaman aldı, hava durumu müsait değildi ve en önemlisi tren yolları tarifesine uymak zorunda kaldık.

Sanmayın Almanya da tren yollarının mükemmel çalıştığını. Tekelci bir zihniyetle yönetilen tren taşımacılığı bizim için hayalkırıklığı oldu. Rezervasyonsuz bisiklet almıyorlarmış ve rezervasyon o gün için doluymuş. El pompamla adamların üzerine yürüdüm de diğer bisikletliler engel oldu.

2

Tartışma fayda vermiyor, hızlı trenlere binemiyoruz, diğer yerel trenlerle yetinmek zorundayız. Gelecek treni şimdiden kaçırdık. Acaba doğuya dönüp, Rusya üzerinden mi gitsek? Baykal Gölü ve sonra aşağıya in? Yok yok, plana sadık kalalım..devam.

.3

Friedberg  Augsburg yakınları

Winnenden de güzel bir gün geçirdik. Bundan sonra 90 km bisiklet yolu var, temiz. Artık extrem bir durum olmadıkça toplu taşıma kullanmamaya karar veriyoruz.

4 Ried – Tegernbach arası

Alplerin eteklerinde süzülüyoruz. Ne sakinlik? Sanki herkes biz geliyoruz diye boşaltmış ülkeyi. Rüzgar arada bir atın kükremesini veya bir traktörün homurtusunu getiriyor, o kadar.

Daha kuzey Alplerde şaşkınım, aşağıda, İtalyada, Auasturyada neler olacak? Daha zor olacak belliki. Aşağı Saksonya Alpleri bisiklet için çok uygun ama.

Düşüncelerimiz yaklaşan karanlıkla dağılıyor. Karanlık olmadan Münih te olmak istiyoruz.

5

S-Bahn ile  Mammendorf tan Munihe yeniden trendeyiz.

Yavaş yavaş giriyoruz Bavyeranın başkentine. Karanlığın ortasında…hemen buluşacağımız arkadaşlarımıza doğru yola çıkıyoruz trenle. Bisikletleri de Güney Alplerden önce son bir kez gözden geçirmekte fayda var.

devam edecek…

↓