elif

Elif Üzer,ABD den başladığı bisiklet turunda sırasıyla Meksika, Küba, bütün Orta Amerika, Nikaraguadan El Salvadora, Honduras ve Porto Rico, devamında şimdi Güney Amerika Kolombiyada.

Muhteşem turlarına başlıyoruz, hazır yazı ve resimlerini yüklemek şimdilik işimiz, bakalım kendisine yetişebilecek miyiz?

Go Elig go!

Bisikletim canım benim:))

Orlando’dan notlar; çok sıcak, çok sıcak, çok sıcak ve kasırga mevsimi neyse ki kasırga bize pek zarar vermeden geçti. Bir önceki kasırga salonun elektrik tesisatına ve çatıya zarar vermiş zaten.

Oviedo’ dan çıktım yola

İlk günüm gayet başarılıydı. Bir ara yolu kaybettim sandım meğer hafifçe ormana sapmam gerekiyormuş. Bisiklet kırılacak sandım ama dayandı valla. Sonrası hep asfalt yol hatta sadece bisiklet için yapılan Seminole Cross Trail’i kullandım tüm gün diyebiliriz. 

77 günlük bisiklet macerasının özeti I

Şimdi size 2400 kilometrenin üzerinde toplam 77 günlük bisiklet maceramı özetleyeceğim. çok uzun fotoğraflı filan bir yazı olacak haberiniz olsun, çekirdeğinizi, çayınızı filan hazırlayıp oturun bilgisayarın başına, sonra yok çok uzun oldu, ben susadım midem ekşidi filan demeyin darılırım.

77 günlük bisiklet macerasının özeti II

1 Aralık 2012 Pazar günü  New Orleans’tan arabalı vapura atlayıp hep beraber Mississippi Nehrinin karşı kıyısına geçtik. 

Brownsville dumpersterdiving sınırındaki bisikletli kadın

2013 yılının ilk günü San Benito’dan Brownsville’e pedallarken David’in çektiği treylerin önce lastiği patladı sonra aksında sorun olduğunu keşfettik. 

usa

Meksika maceraları-Guadalajara

Brownsville’den Matamoros’a bisikletle geçtikten sonra akşam saat 17:00’de atladım otobüse istikamet Guadalajara. Araba tuttuğu için senelerce annesi tarafından araçlarda uyutulan bir insan olarak otobüse biner binmez göz kapaklarım otomatikman kapandı. 

Meksika maceraları-Chapala-Morelia

Guadalajara’dan otobüsle Chapala’ya yola çıktım. Oldukça kısa bir mesafe olmasına rağmen gece toplanmaktan uyuyamamıştım 

Mexico City yollarında eski dostluklar, yeni dosluklar, kırılan kalpler vesaire

Morelia’dan biraz üzgün biraz da heyecanla ayrıldık. Bill, Katie ve ben Meksika’yı hepberaber keşfedecektik.

Sonunda D.F. yani Mexico City

Tula de Allende’den yola geç çıkınca ancak 18 kilometre gidip Tepeji del Río de Ocampo’da Motel Queen’de konakladık.

Puebla ve yol güncesi

2 Şubat’ta D.F (Meksiko City)’den yola çıktık. Koca şehir tabii hemen bir yere varmamız mümkün olmadı. 115 Mex Amecameca yolunu takip ederek Atlixco üzerinden Puebla’ya gidecektik.

39

Çok yakında doğum günümü kutlayacağım. muhtemelen tek başına, hani o parıltılı çifte partili çocukluk günleri geride kaldı. en son otuzumdan sonra mı umursamamaya başladım,

131 nolu karayolu

Oaxaca de Juàrez’den sabah saat 7:00 gibi ayrıldık. Diğer büyük şehirlere nazaran Puerto Escondido’ya uzanan 131 nolu karayolunu bulmamız kolay oldu. 

Puerto Escondido

Böyle lafları sakız gibi uzatırım, esas meseleye gelene kadar dinleyenler ya eğlenir ya da saçını başını yolar. Nice dereleri tepeleri aşıp Puerto Escondido’ya vardığımda “hah” dedim “burada ruhumun arayı kapatıp bana yetişmesini bekleyebilirim.”

meksika

Pasifik Sahil Yolu

Fransız turcu Ben ile bir perşembe sabahı düştük yollara. Epey özlemişim bisiklete binmeyi bir ay ara verince insan bir tuhaf hissediyor belki de ondan sebep ilk gelen bisikletlinin peşine takıldım kim bilir.

GUATEMALA EKSPRES! Dört gün, iki şehir, bir volkan, iki sınır kapısı

Meksika vizemin yine son demleriydi bulunduğum yere en yakın ülke Guatemala’ya en az üç günlük bir ziyaret yapmam gerekiyordu.

San Juan Chamula ve Zinacantan

Mart ayında omzumu kırmadan önce bisikletle ziyaret ettiğim yakın köyleri bu sefer Cesar ve Raul ile beraber gezdim

Adíos San Cristobal

Yazacak o kadar şey birikti ki nereden başlasam bilemiyorum. Bilemeye bilemeye de ara açıldıkça açıldı.

Palenque ve ötesi, bu sıcaklarda nereye gitsem?

San Cristobal de Las Casas’ın serin yüksekliğinden Ocosingo’nun bunaltıcı sıcaklarına doğru yola çıktım. Sabah pedal basarken tam olarak nerede bitireceğimden şüpheliydim.

Cuba, mi amor!

Nerede kalmıştık? Küba diyordun en son bilmem kaç ay önce hemen yazıcam filan :/ Ayyh ivit Küba, canımın içi, ay balam Küba <3 hee. Ya tamam be, anlatıyorum. Bunun üzerine de bi ay geçer artık.Anlatıyorum dedim ya işte.

Cuba, Topes de Collantes!

Sabah kahvenızı nasıl alırdınız? Şurup şişesiyle. Cienfuegos’tan şahane bir günde sabahın ilk ışıklarıyla ayrıldığımdan sabah 8:00 gibi kahvaltı ve tabii ki kahve molası verdim.

Cuba; Tirinidad, Sancti Spiritus, Remedios ve La Habana’ya dönüş

Topes de Collantes rotasından zorlu inişi kah bisikleti iterek kah binerek bitirdikten sonra yolun kalan kısmını kazasız belasız atlatıp şahane, güneşli bir günde Tirinidad şehrine girdim.

La Habana, Cuba

Sizlere Granada, Nikaragua’daki hasta yatağımdan sesleniyorum. Kemiklerim acıyor, kulaklarım zınlıyor.

küba

Belize

belize

Guetamala 1

Guetamala 2

guatemala

El Salvador

salvador

Honduras

honduras

Nicaragua, Somote

Nicaragua, La biosfera

Nicaragua, Managua, Masaya

nikaragua

Bisikletim kırıldı!

Olaylar, Günler felan

Geçmiş zaman: Costa Rica notları 

costa rica

Geçmiş zaman: Panama notları 

panama

Geçmiş zaman: Kolombiya notları 

kolombiya

pinon, mi bebe

“so it goes”

Geçmiş zaman: Venezuela notları 

Geçmiş zaman: Venezuela notları II

venezuella

Geçmiş zaman: Kolombiya notları II

Rise, rise from your ashes!

Kolombiya Notlari III Medellin

Kolombia Notlari IV Manizales

Kolombiya Notlari V Bogota

Kolombiya Notları VI Tatacoa Çölü

↓