İÇİNDEN FERHAN GEÇEN OYUNLAR

 

“Meddah çok tehlikeli bir tip

Aristofanes’in başı her gün belada

Nefi canını verir dili uğruna

Çünkü Meddah bir söylüyor pir söylüyor

Ondan sonra ne söylesen “söz” olmuyor.”

 

“Sormak düşünce diktatörlüğüne başkaldırmaktır”  der Serkan Güzel.  Aç parantez (ki ben oluyorum kendisi. Kapa parantez)  Sözün bu yazıyla hiçbir ilgisi yok. Havalı bir giriş olsun istedim sadece.

Gelişemeyen dünyamızda, gerileyen ülkemizin durumu çok iç açıcı görünmüyor. Böyle devam edersek; insandan uzaklaştığı için düşünceler; insansız yaşayacağız. Sadece evrakları imzalayıp, iş makinelerini çalıştırıp baret takabilen canlı nesneler, üretimde çalışarak tükenen araçlar olacağız. Biliyorum; yeni dönem Robotsu İnsan Devri olacak… İnsan hakları dernekleri, çevreci dernekler, kadın hakları, hayvan hakları, çocuk hakları vb derneklerin çoğalması insan özelliklerinin azaldığı anlamına gelir. Bu derneklerin çoğalması değil azalarak yok olması gerekir. Neyse bu konuya başka bir yazımda devam ederim…

İnsanlığın gelişmesinde eğitim ve sanatın önemi büyüktür. Bu nedenle güç odakları bu iki unsuru kontrol altına almayı ilk amaçlardan biri edinmişlerdir. Hele ki az gelişmiş ülkelerde çok gelişmiş sanatçıların önemi eğitimden de önce gelir. Bazı sanatçılar tüm ülkenin yolunda ışıktırlar. Onların gözleri karanlıkta görür. Onların kulakları konuşulmayanları duyar, onların düşlerinde her insana özgürlük vardır. Kara çarşafla ya da paçalı donla gezme özgürlüğünü canları pahasına savunurlar. Onların kalbi herkes için atar. Ötekileştirip berikileştirmez onlar. Dini, vatanı ya da Atatürk’ü kullanmazlar. İnsanları kandırmak için düşleriyle eğilmez ve her şeye rağmen dimdik ayakta dururlar. Özgüven ya da devasa kibirden değil; öylesi doğru olduğu için. Doğruyu yapmak adına para-şöhret kaybetmeyi göze aldıkları için. Bu satırları yazarken dahi içim parçalanıyor, damla-damla değişen dünyayı gördükçe damla-damla ölüyorum. (Deeeeeeermişim! Yok lan umrumda bile değil)

Hiç tasmasını sever mi insan! Seviyor; düşüncelerini başkalarına satıyor işte! Oysa insan dinlerin, dillerin ırkların ve sanatın üstündedir. Bazı sanatçılar bunu bilir ve kendi sanatlarını (Yani ekmek paralarını) kaybetme pahasına; insanlık için doğru bildiklerini söylemeye devam ederler. İşte Ferhan Şensoy bu sanatçılardan biridir. (Zaten kaç tane var ki)

İzlediğiniz Ferhan Şensoy oyunları size Bertolt Brecht ve Samuel Beckett okutmayı başardıysa beyninizle izlediniz demektir. Peter Brook adı aklınıza kazındıysa “Nasri Hoca ve Muhalif Eşeği” adlı oyunu boşuna izlemediniz demektir. Fakat Köpeklerle olan komünist ilişkiyi kalbiniz almadıysa, lütfen miş’li geçmiş zamanlardan ferhangi birinde yok olun. Bir de utanmadan “Masalın Müfettişi mi olur lan!” Diyorsanızebenize selam eder, muhalif yerlerinizden öperim.

“Sahne boş bir kağıt işte, ben bir kurşun kalemim.”

Büyük usta’nın o kadar çok oyunu var ki; burada sizlere adlarını yazmayacağım. Bi zahmet araştırıp öğrenin. Bu zamana dek kendisinin herhangi bir oyununu izlemediyseniz; gidin mutlaka izleyin demeyeceğim. Gitmeyin lan! Giderseniz hakkımı helal etmiyorum. Gitmeyin! Osuruklu pijamanızla tv izlemeye devam edin. Özgürlüğünüzün evinizde hunharca osurmakla sınırlandırıldığı dünyada, sakın ola Ortaoyuncuları izlemeyin.

“Beni tarihe yazmayın masraf olmasın.”

Ferhan Şensoy yaşlandı diyorlar, Bunu diyenler; tüm düşüncelerini ve kararlarını bir liderin iki dudağının arasında arayanlar, iki satır okuyup tek satır akılda tutmayanlar ve hiçbir zaman genç olmayanlardır. Aaaa Ferhan Şensoy yaşlanmış ayol duydunuz mu?! Hep genç kalın emi! Çatlayana kadar yaşayın, zamanın sonuna dek çıngırağınız kopmasın! İşte sizin gibilere inat ölmüyor Kel Hasan Efendi, ölmüyor İsmail Hakkı Dümbüllü ve size inat yaşlanmayacak, hiç ölmeyecek Ferhan Şensoy. Nasıl ki O yaşatıyor diğerlerini, elbet Onu da yaşatacak güzel düşleri.

Ferhan Şensoy toplumun hiç düşünülmemiş fikirlerini dile getiren bir meddahtır. Kendisi aksini dilese dahi, izleri hiçbir zaman silinmeyecektir.

Serkan Güzel

↓