Vendik İtalya-bike to asia

Yolculuğun bu kısmında iri kar taneleri ve kasırgası ile Venediğin bisiklet turizmi potansiyelini ve geleneksel İtalyan misafirperverliğini göstereceğiz.

image

3. Şubat: in Salurn

Ertesi sabah Salurn adlı köyü keşfediyoruz. Burda herşey trafik ışıklarına endeksli gibi, bütün adresler ona göre; trafik ışığından sağa dön, düz git, trafik ışığından sola dön vs.İlk gün akşam yemeğini Speckkeller de yedik. Sonrasında başka şeyler tatmak istedik, tavsiye aldık, adresi, tahmin ettiğiniz gibi, ışıklardan sola dönün karşıya yürüyün, bir kaç cadde sonra aynı tip bir restorana geri döndük.

Yaşlılar için benzer acı problem sabah fırıncının önünde başlıyor. Öğleden sonra dondurmacıya. Kasabada herkes birbirini tanıyor. Kısa süre sonra biz de tanındık. “Siz şu Bremenli çılgın bisikletçiler değil misiniz?” Ha ha, evet, biziz. Buralarda da Güney Tirol gibi almanca konuşan çok kişi var.

Akşam Palatinatedeki arkadaşımdan bir SMS alıyorum, Bayern Münih toparlanamamış..yine mi futbol arkadaş? iki haftadır ne güzel unutmuştuk.

Gece bir rüya gördüm. Rüyamda donmuş, tozlu bir halde otele resepsiyona giriyoruz. Odanız var mı? Olmaz olur mu? geçiniz. Ayrıca isterseniz Türkmenistan vizesi var. Nee? ciddi mi? o zaman biz iki tane de vize alalım. Pasaportun sayfalarını çeviriyor ama  heryer damgalı yer yok. Üzgünüm, bu pasaport kullanılamaz demez mi?

image (29)

Salurn, güney tirolün en güney kasabası.

Şubat 4: Salorno – Levico Terme

Distance: 62km

Min. Height: 185 m, Max. Height: 542 m

Altitude: 623 m

Hayat devam ediyor. Güney Tirolden yani almanca konuşulan dünyadan ayrılıyoruz. Salurn den sonra bizi ilk olarak krem renkli evleriyle gururlu Campanile karşılıyor.Kendimizi henüz İtalya da hissedemiyoruz. Sonraki kilometre taşı Trento, bir üniversite şehri, 120 bin nüfuslu Ama öncesinde Formula 1 pistini andıran bisiklet yolu, sayısız dönüş indüstri alanlarına ve mobilya fabrikalarına, bize güzel resimler çıkacak buradan diye düşündük. Köprüyü geçince önünde kırmızı lambalar olan bir bina görüyoruz. Çin restoranı mı? Yok değilmiş, İtalyada bolca varmış ama biz henüz biraz alman sınırındayız.

Yemekten sonra 550 metreye tırmanışa geçiyoruz,Trento ise 180 metre rakımda. Yavaş yavaş tırmanıyoruz. Trento İtalyanın kayak merkezlerinden birisi, bilindiği üzere.

Okulda biraz latince dersi almıştık ama unuttuk, yetersiz. Ne yapıyoruz? Bütün cümleleri bitirmelerini bekleyip, içinden bir iki kelimeyi tanıyorsak gerisini tahmin ediyoruz 🙂  “Mangiare. Ritornado. Camere Aperto “- hepsi bu, zaten ne soracağız, oda var mı yok mu, yemek içecek…”Claro. No problem”.

30313233343536

 

Şubat 5: Levico Terme -Venedik Mestre

Distance: 125km (37 km si bisiklet)

Min. Height: -2 m, Max. Height: 526 m

Altitude: 281m

Endüstri bölgeleri, kanalları ve pis ara sokaklarıyla..evet doğru, Venedikteyiz, binlerce turistin uğrak yeri romantik şehir.Opera binaları, heykeller, gondollar, Adriyatik denizi, limanlar, Mestre; buraya venediğin çirkin kızkardeşi diyorlar. Venediğe göre daha ucuz kira ve yiyecek olduğu için gün geçtikçe daha fazla kişi Mestreya taşınıyormuş.

Venedikten Levico ya 160 km bisiklet yolundan gitmek istedik ama kış şartları planımızı değiştrdi yine Sabah başlayan kar şiddetlendi. TV nin dediğine göre kuzey italya da fırtına bekleniyormuş. İki seçenek, burda kalıp otobüs veya trenle devam etmek, ya da tırmanmak. Biz alplere tırmanmışız olum bu neki.

Şey, trenle devam ediyoruz, biletimiz var, yer buluyoruz oturacak. Tabi biletler damgalı değilmiş, 30 euro cezası var. Abi biz almanız, bisikletliyiz şudur budur kabul ettiler. Bir tane de çinli var trende. Muhabbete başlıyoruz. Nanjing şehrindenmiş, Şangay yakınlarında. Biz Çine gidiyoruz bisikletle? vay anasını, nasıl? kaç zamanda??

10 dakika sonra sohbetten sıkılmaya başladık ve kestik. Anladı sanki kondaktör bizi daha sessiz başka bir kompartımana aldı. Bu italyanlar çok cool ya.

Venedik bize soğuk dondurucu bir rüzgarla merhaba diyor. İyi ki trenle gelmişiz valla.

Hotel mutfaktan gelen pirinç kokularıyla karşıladı bizi. Duvarlarda mona lisa tarzı resimler, tablolar, vazolar ve altın bir dragon?? Bu hotel çinli mi ya? Birkaç italyan genç söyledi, evet Mestrenin bu semti venediğin çin mahallesidir.

37

 

6 – 7 Şubat: Venedik

Biraz dinlenme, fotoğrafları düzenleme günü. Bir de wifiya kolay bağlansak. Dışarısı hiç te çıkılacak gibi değil, biraz daha kalalım, resepsiyona gidip fiyatları biraz düşer miyiz şansımı deniyorum. Off öğrendik ki yakında Venedik te karnaval başlayacakmış ve oda fiyatları en az %50 artacakmış. Yanıtı “no” olunca biz de no dedik, çok pahalı, daha fazla kalamayız, 60 euro verebiliriz bugün ve yarın için. Hayır dedi, karnaval özelmiş te falan da filanda. ayrıca bugün çinli bir gurup gelecekmiş, bizleri daha kötü başka bir odaya aktaracaklarmış. hayır dedim, ne bu? dün 60 euro dediniz bugün 85 euro. Bu tartışma bir doğu batı savaşına dönüşüyordu. Sonuçta ne oldu? yüksek ücreti kabul ettik ama odayı değiştirmeyiz dedik.

Öğleden sonra ve eresi gün gerçek Venediği gezmeye başladık. Turist dolu sokaklardan, daha az kişinin bildiği Büyük kanala gittik.OO karnaval başlamış, her cinsten korkutucu kostüm giyen bir sürü kişi

St.Mark meydanında bir restorana oturduk. Hay oturmaz olaydık, %15 servis üsreti varmış, biz sadece mineral su istedik ama farketmez, sabitmiş. Ne şans ya.

38394041424344

 

8 Şubat: Venedik Mestre – Caorle

Distance: 75 km

Min. Height: -2 m, Max. Depth: 65 m

Altitude: 183 m

Bugün özel bir gün. Venice adıyla daha önce bize yazan birisi venedikte bisikletle bir gezi vaatediyor.

Ama tren istasyonu önünde tatsız bir süpriz bizi bekliyor. Dev bir köprü taşı yolumuzu kapatmış. Bundan sonra daha iyiye gitmeyecek tur, göreceksiniz. Heryerde kanalda gezenleri ve su sporu yapanları görüyoruz. Sokaklar kalabalık ki sorma. Venedikte bisiklet? unutun bunu dostum. Bisiklet yolları bile dolu, sürmek imkansız.

Feribotla karşıya Punto Sabioni ye geçiyoruz. Oha burda da motosiklet araba kaynıyor heryer. Denizin tuslu kokusu sarıyor heryanımızı, havada uçan martılar, tamamen denizle kuşatıldık.

Burada bir daire kiralıyoruz, turisler için olan. Duvarda dev plazma ve alman şato resimleri, yazılar da almanca..ne şans. yemek fiyatları da venediğin yarı fiyatına.

4546474849

Şubat 9: Caorle – Monfalcone

Distance: 82 km

Min. Height: -4 m Max. Depth: 11 m

Altitude: 133 m

Saf bir sürüş günü, 80 km boyunca, Slovenya sınırına doğru. Gökyüzü bulutsuz, Adriyatik kapkara, koyu mavi. Solumuzda tepesi karlı güney alpler. İki gün aralıksız güneşli, sanki yaz mevsiminde gibiyiz.

 

Monfalcone da Miniussi adlı bir aileyi ziyaret etmek istiyoruz.Bisikleti garaja koymak için açınca üç hoş italyan daha geldi. Gabriele, bizim resmi ev sahibimiz, ailesiyle ve dört köpek bir kediyle yaşıyor.Ailesi uzaklarda gezmiş, Oman ve Yemende, bize fotolarını gösterdi. 80 km sonunda istediğimiz ise yemekti. Warmshowerimiz bize ekmek ve peynir sundu, hemen yumulduk.Her defasında daha fazla önerdi ve midemizdeki en küçük boşlukları bile doldurduk. Dolu midelerle saat 23 te yatağa çekildik.

5051525354

 

↓