Ege Turu Bölüm 1: "Teyze nerde ya?"

Konu, 'Deathsidestory' kısmında deathsidestory tarafından paylaşıldı.

 1. deathsidestory

  deathsidestory

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  1.098
  Beğeniler:
  3.383
  Meslek:
  Aylak
  Şehir:
  İstanbul
  Efendim selamlar!

  Fethiye olarak planladığımız tur, benim birazcık sakatlanmam sebebiyle Kuşadası’nda kendini sonlandırdı. Önceki yazıda da belirttiğim gibi, ilk iki güne planlanan mesafeler benim için biraz fazlaydı ve beklediğim gibi üçüncü günden sonra ağrılar artmaya ve yayılmaya başlayınca, turu maalesef sonlandırmak durumunda kaldık. Şimdi evde kendimi toparlamaya çalışıyorum.

  [​IMG]

  Turumuz, 7 Mayıs sabahı, saat 04:30 civarında basılan ilk pedal ile başladı. Önce Kadıköy’e indim ve iş saatleri haricinde rahatça bisikletimizi de bindirebildiğimiz Metrobüsle Beylikdüzü’ne gidip Osman abi ve Serhat abiyle buluşup, ilk zorlu tırmanışımızı metrobüs merdivenlerinde yaptık. Yüklü bisikletle merdiven tırmanmak %20 eğimli bir yokuşu çıkmaktan daha zor, inmek ise onun iki katı daha zor.

  Günün hedefi 170km civarıydı ve güzehgahtaki en ciddi bölüm, 120 kilometre sonra karşımıza çıkacak Uçmakdere yokuşlarıydı. Uçmakdere zalımdı, Uçmakdere hayındı.. Uçmakdere nice genç bisiklet turcusunun sonu olmuş, nicesini hemen girişindeki mezarlığa gömdürmüştü. “Ey gidi Uçmakdere, içmem suyundan içmem” türküleri eşliğinde pedallara yüklendik Beylikdüzü’nden. 45 kilometre sonra ilk molamızı verip, Serhat abinin getirdiği keklere gömüldük. Biz kekleri kemirirken, torunu tombalağı köyünde bırakıp, Surly’ye binip kendini yollara vurmuş bir bisikletçi teyze “English? Turkish?” sorularıyla bize yaklaşıyordu. Hep bir ağızdan “TURKISH YENGE” diye selamladık teyzeyi dsfsdj. Kek ikram ettik, yemedi. Ne tarafa gittiğimizi sordu, sanırım yancı olmak istiyordu ama 130 kilometre ötedeki Şarköy’e gittiğimizi söylediğimde yüzünün aldığı ifade, ya bizim manyak olduğumuzu ya da istikametinin orası olmadığını söylemek istiyordu. “Teyze, kaç kurtar kendini!”, dedim çaktırmadan. “Ben bir kere elimi kaptırdım bu adamlara, ben yandım, sen yanma!” dedim. Teyze sakince yüzüme bakıp; ben yanmazsam, sen yanmazsan biz yanmazsak, nasıl çıkar turcusljfdsf şaka lan, öyle demedi tabi; anlayamadığım bir şeyler söyledi, kreme bulanmış yüzünde hafif bir tebessümle, bastı pedala ve uzaklaştı.

  [​IMG]

  Teyze gittikten sonra keklerimizi kemirerek, teyzenin dedikodusunu yaptık. Teyze gittikten 10 dakika sonra falan tekrar yola koyulduk. Her geçen dakika pedallara daha hırsla yükleniyorduk çünkü teyzeyi bir türlü yakalayamamıştık. Teyze ya bir sapaktan çıkmıştı ya da bizi adeta cebinden çıkarıyordu, yerin dibine sokuyordu, “o piskletleri satın siz goççikler” mesajı veriyordu. Osman abi, teyzenin bizi Şarköy’de karşılayacağı yönünde iddialıyken, ben teyzenin Çorlu’dan saptığı konusunda iddialıydım. Her geçtiğimiz kilometrenin sonunda “teyze nerede ya?” sorusu, gündemimizi oluşturuyordu. Teyze bizi hayata bağlayan etken olmuş, hızla geçilen kilometrelerin bizi yaklaştırdığı Uçmakdere gerçeğinin (acı gerçek) önündeki paravan olmuştu. Ama acı gerçek yakındı (ne yakını başkan, 120km diyorum ya sfssjk), Uçmakdere geliyordu ve kaçışı yoktu.

  [​IMG]

  Nitekim Uçmakdere yokuşlarının başladığı yere geldik. Köyün imamı ve ilçenin cenaze arabası bizi mezarlığın başında karşıladı :p Osman abilerin son dalga geçişlerinden sonra tırmanışa başladık. Tırmanışlar, hiç bitmeyecek gibi görünen kısa ama sert yokuşlardan oluşuyor. Orman içinde sürdüğün için nispeten keyifli bir yol olsa da, hiç bitmediği için gerçekten çok yoruyor. En düşük vitese aldıktan sonra bile, daha ufak vites kaldı mı acaba diye vites kolunu zorlamaya devam ediyorsun skjfs Birkaç kez durup dinlenerek tamamı çıkış olan bölümü bitirdik.

  [​IMG]

  Bu sürekli çıkış olan bölüm Uçmakdere bölgesinin yaklaşık üçte biri kadar sürüyor. Sonrasında sürekli iniş ve çıkışlar var. İnişleri de çok sert ve çok keskin virajları olduğundan oldukça tehlikeli. Her iki yönden de tırmanması çok zor bir bölüm gerçekten. Keyifli bir doğa rotası, çok güzel kamplık yerler var; keza ben tek olsam orada kesin kamp yapardım. İte kaka Uçmakdere’yi bitirip Mürefte Limanı civarında ilk gün kampımızı yaptık.

  [​IMG]

  Kamp alanımız deniz kenarında bir çimenlik üzerindeydi. Komşu olarak birkaç köpeğimiz vardı. İlk günün menüsü olarak ton balığı, barbunya pilaki, pilav ve ayran vardı. Tatlı olarak helvamız, yemek sonrasında ise çayımız hazırdı. Henüz Mayıs ayında olduğumuzdan mütevellit, akşam çok serin oldu. Hepimiz çok yorgun olduğumuzdan ve çok soğuk olduğundan çadırlara geçip erkenden kalkmak üzere uykuya gömüldük.

  İlk günün sonunda 156,5 kilometre sürdük, toplam 2,529 metre tırmanış yaptık, Uçmakdere’nin en yüksek yerinde 390 metre rakım gördük, ortalama hız 17,5, maksimum hız 57,2 olmak üzere toplamda 8 saat 57 dakika bisiklet üstünde kaldık. Kıç ağladı, ben ağladım…

  [​IMG]

  (Yazının oricinali için buraya tıklayıp, siteye göz atabilirsiniz. Mail grubuna üye olabilirsiniz. Beğendiyseniz "Aferim len" deyip enseme vurabilirsiniz. Sert vurursanız sövebilirim. Refleks. Beğenmediyseniz yapacak bir şey yok, bir sonrakini belki seversin? Belki günümde değildim, belki sen değilsin? Hemen yargıya varmayalım, lütfen ama... :p )
   
  makblt, kiss35, Gün Ars. ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 2. Emre Varol

  Emre Varol

  Mesajlar:
  310
  Beğeniler:
  479
  Güzel bir gezi yazısı olmuş eline sağlık :) :)
   
  deathsidestory bunu beğendi.
 3. veloforum

  veloforum Administrator Yetkili Kişi

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  4.903
  Beğeniler:
  9.408
  Meslek:
  Mak.Müh.
  Şehir:
  Almatı-İstanbul
  Günündesin abicim, enfes. Kulaklarımızın, gözlerimizin ve dillerimizin pası silindi.
  Kuşadasında bitmesi yerinde olmuş, zira ordan ilerisine gidince insan geri Konstantinapole dönmek istemez. :)

  Özledik Marmarisi, Bodrumu, Fethiyeyi.:(
   
  deathsidestory bunu beğendi.
 4. Taner07

  Taner07 Yetkili Kişi

  Yaş:
  25
  Mesajlar:
  3.355
  Beğeniler:
  9.066
  Meslek:
  Öğretmen
  Şehir:
  Antalya
  Maşallah devamını bekliyoruz :D
   
  deathsidestory bunu beğendi.
 5. FreeWheel

  FreeWheel Keyif bisikletçisi

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  755
  Beğeniler:
  1.406
  Tur süper, yazı süper. Bi de teyzenin ne tarafa pedalladığı netleşseydi on numara olacakmış :D
   
  deathsidestory bunu beğendi.
 6. deathsidestory

  deathsidestory

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  1.098
  Beğeniler:
  3.383
  Meslek:
  Aylak
  Şehir:
  İstanbul
  @FreeWheel Teyze geyiği turun son gününe kadar sürdü valla :D Teyzenin varlığı turun sonuna kadar yazılarda kendini göstermeye devam edecek. @Osman Kıtay inanmasa da bence o Çorlu'ya saptı, Bulgaristan'a gitti :p

  İkinci yazı biraz uzun olacak gibi görünüyor. Daha başlamadım ama ikinci günün anıları daha fazla, daha saçma, daha daha... :)
   
  FreeWheel ve veloforum bunu beğendi.
 7. Osman Kıtay

  Osman Kıtay

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  431
  Beğeniler:
  1.000
  Meslek:
  Muhasebe (Sakın yapmayın)
  Şehir:
  İstanbul
  İkinci günün finali bile çok güzeldi. Roubaix i yaşamak herkese nasip olmaz ;)
  Tabi bir de susak dürtmesi ve ama kızıma oldu olayı var ki, yeme de yanında yat :)
   
  deathsidestory bunu beğendi.
 8. veloforum

  veloforum Administrator Yetkili Kişi

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  4.903
  Beğeniler:
  9.408
  Meslek:
  Mak.Müh.
  Şehir:
  Almatı-İstanbul
  @Osman Kıtay Urfalılar horon tepmeyi bilmez sanırdık, hayırdır?
   
  Osman Kıtay bunu beğendi.
 9. Osman Kıtay

  Osman Kıtay

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  431
  Beğeniler:
  1.000
  Meslek:
  Muhasebe (Sakın yapmayın)
  Şehir:
  İstanbul
  O kartal pençesi duruşuydu. Bruce Lee nin askerleriyiz :p
   
  veloforum bunu beğendi.
 10. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan... Yetkili Kişi

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  384
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  İstanbul - Bostancı
  Hiç unutmam sene 2005. İlk turumuzun (Marmaris-Kaş) son gününde (Fethiye-Kaş) Kalkan'dan geçiyoruz. Kıyıya paralel ama yüksekten geçen yay şeklindeki yolda bir bisikletli teyze gördük uzaktan. Tur çantalı, kelebek gidonlu yalnız bir teyze. "Aha hatun... Hem de bisikletçi..." moduna girdik. Aramızda mesafe var ama biz nasıl olsa yakalarız diye rahatız. Durduk... Fotoğraf çektik... Su içtik.. Derken yola çıktık ama git git hatunu bir türlü yakalayamadık. Daha doğrusu "Kesin bir yerden sapmıştır." deyip durduk kendi kendimize taaa Kaş'a kadar. "Ulan yoksa serap mı gördük ?" geyiği de yapıldı tabi... :)

  Süper kadro süper tur.

  Yarın doktora görünüyorum. Bana yol verirse savulun... "Dikkat et", "Bisiklete bin ama yokuş çıkma" derse (ki bana demişliği var. :) ) o zaman mutluluğu tur yazılarınızı okuyup kurduğum hayallerde ararım. :)

  @deathsidestory, bu kardeşinizin Barbaros'tan sonraki o yokuşları çok önceleri toprak yolken çıkmışlığı da vardır. :)

  Selamlar, az popo acılı keyifli turlar

  five
   
 11. kayzer

  kayzer Misafir

  Her zamanki gibi süper olmuş teyze kopardı beni:D:D
   
  deathsidestory ve Osman Kıtay bunu beğendi.
 12. STEFANINKİ

  STEFANINKİ Misafir

  Mk gece gece tribe soktun beni detçi kardes. Ben şunu kurdum kafamda ; Acaba o teyzeyi ortaniza alip hatira resmi cekineydiniz sonra iplemeseydiniz, gece oldugunda resim paylasam feysten, tivitirdan ne bilim instagramdan deseydinizde o anda ortanizda kimsenin olmadiğini fark etseydiniz , nic olurdu halınız sayın "Küstüm show " sakinleri ? :D duehshsueke şaka lan guzeldi yazi ve turunuz. Yalniz benim tarzimi arakladığınıda itiraf et hahaha. Yillardir beklerim hep bzim yerli grubumuz pentagram ne zaman" Metalika cakmasiyiz biz aga" diyecekler diye ama bi türlü olmadi :D
   
  Taner07, deathsidestory ve veloforum bunu beğendi.
 13. deathsidestory

  deathsidestory

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  1.098
  Beğeniler:
  3.383
  Meslek:
  Aylak
  Şehir:
  İstanbul
  @STEFANINKİ abi senin yazılarını ilk gördüğümde ben de aynısını düşünmüştüm, "kesin benim bloğa girmiş, tarzı emiklemiş, kendi hikayelerini şablona yerleştirip bize itekliyor" demiştim :D Şakası bi yana, tarzlarımızın benzediği doğru ama senin yanına yaklaşmamız için birkaç fırın daha ekmek lazım :)
   
  STEFANINKİ ve Taner07 bunu beğendi.
 14. deathsidestory

  deathsidestory

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  1.098
  Beğeniler:
  3.383
  Meslek:
  Aylak
  Şehir:
  İstanbul
  Osman Kıtay, x-rayted ve veloforum bunu beğendi.
 15. Osman Kıtay

  Osman Kıtay

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  431
  Beğeniler:
  1.000
  Meslek:
  Muhasebe (Sakın yapmayın)
  Şehir:
  İstanbul
  Teyze o yanıtı bulgaristan dönüşü atmıştır :)
   
 16. STEFANINKİ

  STEFANINKİ Misafir

  Ehehehe harikasiniz. Detçi kardesm supersin saka bi yana
   
  deathsidestory bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş